Radost v Libiši propukla v 90. minutě. Mužstvo dospělých vybojovalo na hřišti soupeře cenné 3 body a v tabulce se posune výše.

TJ Sokol Libiš

1:2(1:1)

3.9.2022   5. kolo Fortuna divize

První třetinu podzimní části divizní soutěže jsme zakončovali 5. kolem na hřišti v Libiši. Domácí celek před týdnem prohrál v dalekém Chebu na umělé trávě vysoko 5:1 a v tomto týdnu ve středu v dohrávce 3. kola remizoval doma se Slaným 1:1 a s 5 body byl na 11. místě. Naše mužstvo se prvních podzimních bodů dočkalo před týdnem doma s Chomutovem v tu dobu s vedoucím mužstvem tabulky po výhře 2:0, i když nás to stálo 2 zraněné, kteří ani do tohoto utkání nemohli nastoupit.

Diváci se nestačili ještě pořádně rozkoukat a už ve 2. minutě svedl souboj s domácím brankářem Jakubem Kundrátem Jiří Vokoun, který na něj postupoval úplně sám, ale šanci nevyužil ani na 2x. V úvodní patnáctiminutovce jsme kopali 3 rohy. Nejnebezpečnější byl ten v 10. minutě, kdy balón poskakoval od jednoho hráče ke druhému, ale ne a ne do něj pořádně kopnout, aby skončil v brance. Zahrávali jsme i volný přímý kop. Zkusili jsme to signálem, ale ta poslední přihrávka byla příliš dlouhá. V první polovině 1. poločasu jsme byli aktivnějším týmem, hráli jsme většinou na polovině soupeře a jediné co tomu chybělo, bylo vstřelit branku. Domácí se do zápasu dostávali pomaleji a první vážnější šanci si připravili až v 18. minutě, kdy po rohu těsně nad branku i s tečí vystřelil Tomáš Přibyl. Ve 26. minutě musel pro zranění opustit hrací plochu Tomáš Petr. Nahradil ho David Čada. Věřme, že už je to se zraněními konečná a na lavičce nebude náhradníků ubývat. Ve 30. minutě se domácí publikum dožadovalo penalty, ale faul to nebyl, a i kdyby, tak to bylo mimo pokutového území. Obrovskou příležitost měli ale domácí ve 31. minutě, když za obranu zaběhl Matyáš Jánský, ale v brance stál Michal Vondrka a střelu zlikvidoval. Hra se v průběhu 1. poločasu vyrovnávala a byl to domácí kolektiv, který měl výhodu několika standardních situací. Trestný kop ve 35. minutě zahrála Libiš nakrátko, ale centr Marka Smetany odhlavičkoval Rudolf Slanička na roh. Ve 37. minutě zase domácí kopali roh, ale byl moc dlouhý a do bezpečí míč ho vyvezl David Čada. Roh na druhé straně kopal i Jiří Vacek, ale také vyšel naprázdno. Dramatické momenty první části hry teprve přicházely. Běžela 45. minuta a Štětí z hranice 28 metrů zahrávalo volný přímý kop. Míč si přichystal Jiří Vacek, zvolil Vackův náběh a krásně přes zeď poslal míč za záda brankáře, který pozdě zareagoval, na 1:0.  Gól do šaten to ale nebyl. 4 vteřiny před vypršením řádné hrací doby 1. poločasu si ve vlastním pokutovém území hlavou poslal míč na vlastní ruku Jiří Alberovský a rozhodčí po konzultaci s asistentem ukázal na značku pokutového kopu, ze které na poločasových 1:1 srovnal Tomáš Přibyl. Hodně zvědavý jsme byli, co s námi udělá inkasovaná branka v úplném závěru poločasu, ale po přihrávce Jiřího Alberovského a zakončení Vojtěcha Pokorného hned po změně v 48. minutě bylo vidět, že si chceme rychle vzít vedení zpátky, i když jsme v tomto případě neuspěli. Velkou možnost měl i domácí Tomáš Přibyl v 52. minutě. Měl nabito z volného přímého kopu z báječného postavení, ale trefil jen prostředek branky. Další minuty zápasu přinesly v krátké době pro naše mužstvo 3 rohy. Velmi dobře je kopal Jiří Vacek, ale žádný z jeho spoluhráčů si tu správnou cestu k míči na zakončení nenašel. V 62. minutě přišel na hřiště Štěpán Malý za Tomáše Beláka, který se také necítil úplně fit. Útoky se střídaly na obou stranách a v hledišti bylo slyšet „ Kdo dá gól vyhraje“. V 66. minutě byl zezadu v pokutovém území soupeře  strčen Jiří Vacek, ale hlavní rozhodčí odvahu nařídit penaltu neměl. Brzy potom následoval rychlý útok Libiše a moc nechybělo, aby se síť za zády Michala Vondrky nezavlnila. Šanci v 70. minutě mělo i naše mužstvo. Vojtěch Pokorný odcentroval z pravé strany balón na hranici pokutového kopu, kde byl Jiří Vokoun, ale tomu míč těsně před nohou odskočil a balón zamířil do nebes. 4 minuty před koncem už se pomalu začínalo mluvit o dělbě bodů, když těsně před pokutovým územím stáhl rukou k zemi Matyáše Jánského Michal Obrtlík. Vyfasoval žlutou kartu  a domácí z hodně nebezpečné vzdálenosti zahrávali volný přímý. Jak to dopadne, se raději někdo nedíval, ale štěťáci klidně mohli, protože to pro ně skončilo dobře. Míč skončil v bezpečí. Domácí v závěru až moc otevřeli obranu. Do konce řádného hrací doby zbývala 1 minuta, když Jiří Vokoun poslal míč na Štěpána Malého, zaběhl si před branku, kde právě od něj dostal zpět přihrávku jak na podnose a šli jsme do vedení 2:1. Ve 3. minutovém nastavení jsme domácí už do žádné šance nepustili, naopak jsme kopali ještě volný přímý kop a měli jsme i výhodu rohového kopu. Pak už mohla vypuknout velká radost z vítězství, která je i pozvánkou na další domácí utkání v sobotu 10. září, kdy se ve Štětí v 10:15 představí FK Meteor Praha VIII.

Loni jsme na první venkovní vítězství čekali až do 12. kola v Brandýse n.L. Letos jsme se dočkali v 5. kole. Utkání jsme začali dobře, hráli jsme aktivně a chyběla jen vstřelená branka. K té byl ve 2. minutě nejblíže Jiří Vokoun, ale šanci zahodil. Domácí postupně hru vyrovnali a měli výhodu několika standardních situací. Závěr 1. poločasu byl divácky atraktivní, když jsme šli v poslední minutě do vedení 1:0, aby domácí ještě před odchodem do kabin, stačili z penalty vyrovnat na 1:1. 2. poločas byl čekáním na branku a tím šťastným týmem byl nakonec náš kolektiv, který rozhodl o výhře 2:1 v 89. minutě z kopačky Jiřího Vokouna. Zápas to byl vyrovnaný, který skončil našim nejtěsnějším vítězství, i když za SK Štětí si myslím, že o tu jednu branku jsme byli lepší. Hráče je třeba pochválit za předvedený výkon a popřát jim, aby se dařilo i za týden doma proti Meteoru.

Branky: Jiří Vacek 1, Jiří Vokoun 1

Sestava: Michal Vondrka-Tomáš Belák (63. Štěpán Malý), Michal Obrtlík, Marek Polák, Jiří Vacek-Jiří Alberovský, Muamer Mešič, Rudolf Slanička, Vojtěch

Pokorný-Jiří Vokoun (90. Lukáš Janovský), Tomáš Petr (26. David Čada)

Připraveni: Ondřej Kalous, Pavel Fary, Václav Čížek

Trenér: Josef Jarolím  Asistent: Michal Obrtlík-hrající Asistent 2: Jiří Neumam

Masér: Jakub Janovský

Rozhodčí: Michal Pánek-Martin Linhart, Michal Mrkáček

Delegát: Adam Kindl   150 diváků