2. celek tabulky šel do vedení v závěru 1. poločasu. Po změně stran jsme šance na vyrovnání měli, ale žádnou neproměnili a Tomáš Birma zvýšil na konečných 2:0.

FK Újezd Praha 4

0:2(0:1)

27. kolo Fortuna divize   20. 5. 2023

Se 4 změnami v základní sestavě oproti minulému kolu v nevydařeném zápase  Neratovicích jsme nastoupili k zápasu proti 2. celku tabulky, který pronásleduje Arsenal Česká Lípa na 1. místě. Na jaře jsme zatím získali pouhých 9 bodů a ty nám záchranu v soutěži ještě nezaručují.  I když jsme nebyli favoritem, tak jsme na zisk nějakých těch bodů určitě pomýšleli.

Zápas začal úderem Jiřího Neumana loktem do krku od protihráče, který  hlavní rozhodčí Martin Havránek nechal bez povšimnutí.  Zápas byl vůbec hrán od samého začátku velmi tvrdě, hráči často leželi na zemi a ze strany soupeře to bylo v mnoha případech doprovázeno hlasitým zvukem. V 6. minutě centroval do vápna z volného přímého kopu Jan Jeřábek a Václav Sailer v brance si mohl poznamenat první úspěšný zákrok a míč vyrazil mimo vápno. Hosté kopali volný přímý kop i v 8. minutě, ale dopustili se přestupku v podobě ofsajdu. Do třetice se kopal trestňák v 9. minutě a zahrávalo ho tentokrát našeho mužstvo. Zkusili jsme ho rozehrát nakrátko, ale Jiří Vokoun před brankou volného spoluhráče nenašel. Ve 12. minutě jsme si nebezpečnou situaci před brankou způsobili sami, když se Jiří Neuman domníval, že se bude kopat od branky, ale nakonec z toho byl roh soupeře. Soupeř toho nevyužil a naopak musel čelit našemu protiútoku, po kterém zakončoval právě Jiří Neuman, ale trefil jen hradbu těl před ním. Výbuch nespokojenosti vyvolal v 18. minutě praporek asistenta rozhodčího Radka Schweinerta, který signalizoval postavení mimo hru Jiřího Vokouna, které viděl pouze asistent a není divu, že se zlobili hráči, diváci i lavička. Vyvolalo to i vzpomínku na zápas Libiší, kde se stalo něco podobného a stálo nás to dnes důležité body.  V 19. minutě přistrčil zezadu Jakuba Štefana Vojtěch Pokorný a hodně dlouho se nehrálo, než sám postižený pokračoval ve hře, i když to ze záznamu tak vážné nepřipadalo v 18. minutě 48. vteřině. Ve 21. minutě to z 18 metrů zkusil Muamer Mešič, ale střela to povedená nebyla a Tomáš Ježek si s ní snadno poradil. Hosté přešli do protiútoku, kde byl za hlasitého doprovodu faulován Jan Jeřábek a sám postižený kopal volný přímý kop. Míč ale nedoletěl ani do vápna, protože ho zastavila dobře postavená zeď. Ve 23. minutě kopal roh Jiří Vokoun, ale rohy začínají být naše bolest. Kopeme jich v posledních zápasech poměrně dost, ale jejich efektivita je nulová. Ve 27. minutě se po levé straně nacpal do zakončení Tomáš Birma, ale míč byl sražen na roh. Hosté si ho ale moc neužili a okamžitě museli čelit našemu protiútoku, po které z dálky dobře k pravé tyči mířil Tomáš Mikina, ale gólman stačil balón vyrazit na roh. I další šanci měli domácí ve 41. minutě, kdy už se zdálo, že Jiří Vokoun dostane míč pod kontroly, když se řítil na brankáře, ale nakonec byl zastaven a skóre se neměnilo. To už se myslelo, že se na poločas půjde bez branek, když Újezd zahrával roh. Jan Jeřábek z něj posadil míč přesně na hlavu Jakuba Pěnkavy a hosté šli do vedení 1:0. Ve 49. minutě odpustil rozhodčí žlutou kartu Jakubu Štefanovi po faulu na Petra Stejskala. V 52. minutě se odehrál další sporný moment a tentokrát se zase mohl zlobit soupeř, kterého zastavil hodně sporný ofsajd. Kousíček, ale opravdu kousíček od vyrovnání byl Vojtěch Pokorný na začátku 59. minutě, kdy mu hlavou přistrčil míč Jiří Neuman, ale branku minul. Poznámka. Rozhodčí se mohl klidně vrátit k faulu a odpískat volný přímý kop. Neudělal to. V 63. minutě poslal dlouhý centr na zadní tyč Jiří Vokoun, a když to zpočátku vůbec tak nevypadalo, tak z toho byla šance jako hrom, ale bohužel Jiří Alberovský míč do branky nedostal. V 66. minutě rozhodčí připísknul faul hostům, kolik takových faulů na naše hráče neodpískal, a byl z toho centr do vápna, kde jsme se ubránili. V 72. minutě si mezi naše 2 obránce naběhl Tomáš Birma, 22 letý asistent tentokrát praporek nechal dole a byl z toho gól na 2:0 pro hosty. Blízko snížení náskoku na 1:2 byl Tomáš Belák 12 minut před koncem, kdy ho poslal do ulice Jiří Vokoun, ale z bezprostřední blízkosti branku netrefil. Šanci měli i hosté 7 minut před koncem řádné hrací doby, ale ne takovou jako měl Kryštof Hubený 6 minut před koncem. Na hranici pokutového kopu dostal nabito Kryštof Hubený, ale balón poslal do hvězdných výšek. Další dramatické momenty se odehrály v nastaveném čase. Tomáš Belák byl před zraky rozhodčího, diváků, kamery a delegáta FAČR evidentně velkou silou sražen zezadu k zemi. Píšťalka rozhodčího z Plzeňského kraje nepochopitelně mlčela, nemlčel však Tomáš Belák a na adresu rozhodčího pronesl nehezká slova a viděl červenou. Ano, po právu, ale na druhou stranu je nutno poznamenat, že v takových to momentech, kdy rozhodčí chybuje a je to cítit celé utkání je hodně těžké udržet nervy na správném místě. Špatně to na naší lavičce také uchopil Muamer Mešič, pronesl také několik nehezkých vět a zbývající 2 minuty jsme dohrávali v 9, ale skóre už se nezměnilo.

Hosté potvrdili úlohu favorita a zaslouženě vyhráli. Proč zaslouženě? Vstřelili 2 branky a my žádnou. Šancí jsme měli více jak hosté, ale co je to platné, když žádnou neproměníme. I o tom je fotbal, kdo chce vyhrávat, musí umět dávat góly a to je dnes naše hlavní slabina. 5 až 6 gólovek jsme neproměnili a s tím se bodovat nedá. Hodně divný pocit máme i z nevydařeného vystoupení rozhodčích. Může se zdát, že když jsme prohráli, tak si stěžujeme na rozhodčí. Ano řídili zápas jednostranně a po celých 90 minut bylo znát, na čí jsou straně. Zákroky na jedné straně pískali, a na opačné straně ne. Na druhou strany nám ale zápas neprohráli rozhodčí, ale prohráli jsme si ho sami a důvody už jsou popsány v úvodu. Za týden v sobotu 27. 5. 2023 hrajeme v 17:00 ve Vilémově. Autobus vyráží v 14:00. Tečkou na domácím trávníku je v sobotu 3. 6.  zápas s FK Admirou Praha B.

Sestava: Václav Sailer – Pavel Fary, Jiří Neuman, Petr Stejskal, Jaroslav Horák (78. Jiří

Vacek) – Vojtěch Pokorný, Štěpán Malý (60. Tomáš Belák), Muamer Mešič (78.