23. kolo, So 20.04 10:15

26. kolo, Ne 12.05 17:00

Kalendářní rok 2020 nebyl fotbalu moc nakloněn. Zápasový a tréninkový rytmus řídil Covid. I tak mužstvo dospělých odehrálo spoustu zápasů ať už mistrovských nebo přátelských . O všem v roce 2020 se dočtete v reportáži.

Vedoucí: Jan Tyle

Divný fotbalový rok 2020 končí. Covid19 vstoupil do všech činností života a zasáhl i ten fotbalový. Místo 30, odehrálo mužstvo dospělých jen 9 mistrovských zápasů v divizní soutěži. Na jaře se odehrál jeden, pak přišel okamžitý zákaz zápasů i trénování. Po nechtěném odpočinku a předčasném ukončení ročníku 2019/2020, kdy nikdo nepostupoval ani nesestupoval, následovalo červnové uvolnění. Pustili jsme se do tréninků i přátelských zápasů. Následovala kraťoučká letní přestávka a 22. 8. 2020 už jsme se chystali do Souše k 1. mistrovskému zápasu, ale nakonec se nikam nejelo. Proč? To se dozvíte v další části reportáže. Podzim jsme zahájili 2. kolem, ale k vidění bylo nakonec jen 8. kol. Poslední střetnutí jsme sehráli v Chomutově 10. října 2020. Opět přišel lockdown a na hřiště už nás nepustili. Ještě jsme se tam teda objevili. Bylo to na chvilku na začátku prosince, když jsme trénovali na umělce ve Štětí, ale před vánoci přišel znova zákaz.

Vraťme se ale o rok zpět. Trénovat na jarní část soutěže jsme začali 13. ledna. Pod vedením trenérů Jiřího Ransdorfa a Pavla Hoznédla mužstvo trénovalo 2x týdně na umělce v Roudnici n.L. a 1x ve Štětí. Na přelomu ledna a února proběhlo také krátké soustředění v Roudnici n.L.  V mužstvu jsme přivítali i 2 nové posily. Marka Poláka z Velvar, který je smluvně vázán na Horní Beřkovice a Miroslava Müllera z Velvar.  Hrála se přátelská utkání. Hned na úvod remíza 2:2Brozany 18. 1. 2020. Celkově ale výkony nebyly zrovna přesvědčivé a například prohra s Doksy 16. 2. 2020 6:2 byla hodně krutá.

Stále šlo ale jen o přípravu, která směřovala k 1. mistrovskému zápasu 7. 3. 2020 doma proti favorizovanému FK Baníku Souš. Po podzimu jsme s 18 body byli na 13. místě a cíl pro jarní část byl jasný. Udržet ve Štětí divizní soutěž. Se Souší jsme sehráli vyrovnanou partii a dokonce jsme v poločase vedli 1:0. Brzo po obrátce hosté vyrovnali, a protože už pak žádná branka nepadla, skončilo to 1:1 a na řadu přišly penalty. V těch byla Souš úspěšnější. O týden později 14. 3.2020 nás čekal zápas v Rakovníku, ale bohužel 3 dny před výkopem Covid v roce 2020 udeřil poprvé. Výkonný výbor FAČR  soutěže dočasně přerušil. Čekalo se, jak se situace bude dále vyvíjet. Netrvalo dlouho a fotbalový ročník 2019/2020 byl ukončen úplně. Pořadí se stanovilo, jaké bylo v době přerušení. Navíc nikdo nepostupoval ani nesestupoval. Skončili jsme na 12. místě s 19 body.

Fotbalové stadiony se zakonzervovaly a čekalo se, co bude dál. Kdy budou uvolněna vládní opatření, a kdy budeme moci opět vyběhnout na trávník?  Ptali se hráči i fanoušci.

Dočkali jsme se 11. 5. 2020, kdy jsme mohli začít trénovat, i když to bylo stále s omezeními a  nesmělo se do šatny. Uvolněny byly přátelské zápasy a tak když zavolal Miroslav Pačes z Velkých Hamrů, zda si nechceme zahrát v sobotu 23. 5. 2020 na našem hřišti s účastníkem divizní soutěže, který v loňském roce skončil na 6. místě, tak jsme s radostí souhlasili. Po zápase jsme už ale takovou radost neměli. Poločas se hrál celkem vyrovnaně, i když jsme prohrávali 1:0, ale po změně stran už byl lepší soupeř a i s pomocí ostrostřelce Tomase Radzinevičiuse dovedli utkání do jasné výhry 4:0

6. 6. 2020 jsme jeli na hřiště suveréna Libereckého přeboru posledních 2 let do Doks a zápas se nám vyvedl znamenitě. V 1. poločase jsme přežili několik slibných šancí domácího celku a ve 2. části jsme předvedli skvělý výkon, který byl okořeněn  6 brankami. A protože domácí v 66. minutě neproměnili ani penaltu, tak jsme jeli domů s výhrou 6:0 a Doksům tak vrátili porážku ze zimy 6:2.

Zopakovat výkon se nám o týden později 13. 6. 2020 na domácím hřišti proti SK Skalici u České Lípy zopakovat nepodařilo. Vyhráli jsme sice 4:2, ale výkon moc přesvědčivý nebyl. Na hřišti vládla nervozita a hlavně hostující lavička byla hodně slyšet.Cítila nespokojenost s výkonem rozhodčího Michala Hamšíka, i když si myslíme, že soupeři nijak neublížil.

20. 6. 2020 jsme měli zakončit ročník 2019/2020 domácím přátelským zápasem proti Lovosicím, ale soupeř požádal o zrušení a tak jsme byli rádi, že nabídku zahrát si přijala Lokomotiva Česká Lípa hrající I. B třídu, kde skončila na 1. místě. Gól vstřelil hned v 1. minutě hlavou Jiří Vokoun. Pak už to byla jasná záležitost našeho mužstva, který ještě mnoho dalších brankových příležitostí nevyužil. Vyhráli jsme 8:0 a zakončili tak ročník 2019/2020. Následovala krátká letní přestávka a už 8. 7. 2020 jsme začali připravovat na nový ročník divizní soutěže 2020/2021.

Trénovat jsme opět začali 3 dny před prvním přátelákem pod vedením Pavla Hoznédla a Jiřího Randsorfa.  První přípravný zápas na novou sezónu po krátké přestávce jsme sehráli doma 11. 7. 2020 proti účastníkovi Libereckého přeboru FC Jiskře Nový Bor. Vyhráli jsme těsně 3:2, ale ještě 4 minuty před koncem jsme vedli 3:0. Chvilka nepozornosti a bylo málem zaděláno na obrat v zápase, protože hosté se ještě v poslední minutě snažili o vyrovnání.

O týden později 18. 7. 2020 jsme se měli doma střetnout s účastníkem divizní soutěže ze skupiny C s Horky nad Jizerou, ale ty zápas zrušily a tak jsme se utkali s TJ Sokol Horní Jiřetín. Z důvodu zranění, která začínala připomínat  loňskou sezónu, jsme nenastupovali zdaleka kompletní a příležitost zahrát si dostal širší kádr a také i dorostenci. Jeden z nich Jakub Daniluk se brankou dokonce podílel na našem vítězství 4:0.

Po tomto utkání došlo ke změně na trenérském postu. Smlouva byla ukončena s Jiřím Ransdorfem, kterému děkujeme za odvedenou práci a do funkce hlavního trenéra byl 22. 7. 2020 jmenován Josef Jarolím, který již před 12 lety ve Štětí působil. Pavel Hoznédl se přesunul do pozice asistenta a do stejné funkce byl jmenován i Jiří Vacek. V průběhu přípravy bylo mužstvo doplněno o několik hráčů. Lukáše Vávru a Lukáše Janovského z FK Slavoje Podolí. Z Podlusk přišel loňský dorostenec VOŠ a SOŠ Roudnice n.L. David Čada a staronovou posilou se stal Petr Stejskal. V úvodu sezóny doplnil tým i Ondřej Hamada z Arsenalu Česká Lípa.

Třetí přípravný zápas v řadě na domácím hřišti jsme sehráli s FK Litoměřickem 25. 7. 2020. Měli jsme převahu, ale šancí moc nebylo. Hosté hráli mnohem efektivněji a dokázali zvítězit 3:2. FK Litoměřicko skončilo v ročníku 2019/20 na 1. místě Ústeckého přeboru a patřilo k hlavním aspirantům na postup.

1. 8. 2020 jsme vyrazili na dalekou cestu do Jizerských hor, kde nás po krátké době opět čekaly Velké Hamry. V pěkném fotbalovém prostředí jsme se opět setkali s Miroslavem Pačesem. Nepodařil se nám ale bohužel  zachytit úvod utkání a ve 21. minutě prohrávali 3:0. Ještě do poločasu z penalty Jiří Vokoun a hlavou Miroslav Müller snížili na 2:3. Po změně stran jsme měli i spoustu šancí na vyrovnání, ale místo toho přišly v závěru chyby v obraně a domácí pojistili vítězství na 5:2.

Před kamerou Milana Syrového jsme v sobotu 8. 8. 2020 nastupovali k přípravnému zápasu pro TJ Klíčanům. Ty v předchozím ročníku skončily ve Středočeském přeboru na 2. místě. Dokonce jim byl nabídnut postup do divize, ale ten odmítly. Silný protivník nás hodně potrápil. V poločase vedl na našem hřišti 1:0 a v tropickém vedru jsme ve 2. části museli vynaložit hodně velké úsilí, aby se nám podařilo výsledek otočit na vítězných 3:1.

Prověrkou na první mistrák mělo být ve Štětí 15. 8. 2020 střetnutí proti Lovosicím. 4 dny před tím se ale ozval jeden z hráčů našeho týmu, že má pozitivní výsledek na Covid. Celé mužstvo se odebralo do karantény. Současně se musel každý hráč a členové realizačního týmu v průběhu 10 dnů 2x podrobit testům a podle výsledků se mělo rozhodnout jak dál. Každopádně nejenom, že byl zrušen již zmiňovaný přátelský zápas, ale  znamenalo to i přeložení 1. kola nového ročníku divizní soutěže 22. 8. 2020 v Souši proti FK Baníku Most-Souš na 16. 9. 2020.

Nezbývalo než čekat, jak dopadnou výsledky testů. Všechno se v dobré obrátilo,  vzorky na Covid byly negativní a 24. 8. 2020 jsme mohli začít trénovat a připravovat se na první mistrák 29. 8. 2020 doma proti Tatranu Rakovník. Mistráky v ročníku 2020/2021 se hrají ve stejném pořadí jako loni a naše vzpomínky na tehdejší zápas doma s Rakovníkem, kdy jsme prohráli a cítili se poškozeni výkonem rozhodčích, nebyly nejlepší. Že by se něco podobného mělo opakovat, i když byli znova delegováni 2 z 3 tehdy zápas řídících arbitrů, jsme nevěřili. Vymlouvat se na výkon rozhodčích bývá někdy snadné a může se za to schovávat i špatný výkon mužstva. Je pravda, že branku se nám vstřelit nepodařilo a střelecká efektivita z naší strany byla nulová, ale to jakým způsobem rozhodčí zápas řídili, není možno nechat bez povšimnutí. Jednostranně řízené utkání, ve kterém jsme prohráli 2:0 a obě branky inkasovali z pokutového kopu. Brance před druhou penaltou předcházel, jak sami můžete vidět sice na špatně pořízené fotce, ale úplně jasně dvou metrový ofsajd, který asistent Petr Talpáš neodmával.

Po předvedeném výkonu rozhodčích, především asistenta Petra Talpáše jsme dobrý pocit neměli  a přemýšleli o důvodech, proč je zrovna tento rozhodčí nasazován na naše utkání proti Rakovníku. Ve 3. kole jsme 5. 9. 2020 jeli do Sokolče, kde má letos svůj domácí trávník jeden z aspirantů na příčky nejvyšší SK Český Brod. Úlohu favorita splnil a vyhrál přesvědčivě 5:0. Chybělo nám 5 hráčů základní sestavy, ale i tak to bylo zklamání a věřili, že to přeci jenom dopadne lépe.

Do zpěvu nám nebylo ani po dalším domácím zápase 12. 9. 2020 proti Fotbalovému klubu Ostrov. Stále jsme jen dotahovali na 1:1, 2:2, ale na 3:3 už nám čas nezbyl, i když šance byly. Prohra 3:2 nás po 4. kole řadila na poslední 16. místo s 0 body a to před námi byly hned 2 utkání na hřišti soupeře v Souši a na Meteoru.

Ve středu 16. 9. 2020 byla na programu dohrávka 1. kola v Souši, kde jsme se utkali s nově vytvořeným týmem FK Baník Most-Souš, který se netají tím, že cílem je postup do ČFL. V prvním poločase jsme vytahovali míč ze sítě již ve 3. minutě, ale jinak se hrál celkem vyrovnaný poločas, který skončil 1:0. Po změně stran se všechno postavilo proti nám. Nejenom, že jsme počítali zraněné hráče, ale také proti nám byla v 52. minutě nařízena penalta po sporném zákroku Marka Poláka. V 56. minutě byl vyloučen Miroslav Müller, za zákrok, za který mohl Vladimír Melničuk klidně udělit kartu barvy žluté. Domácí toho využili a dokázali přidat další 2 branky na konečných 4:0.

Za další 4 dny v neděli dopoledne jsme  20. 9. 2020 jeli do Prahy na hřiště Meteoru. Výkon mužstva i přes velká zranění dobrý nebyl a domácí si po výhře 4:1 zapsali do tabulky zaslouženě 3 body. Po 5. kolech jsme byli stále bez bodu a z toho nemohlo být nic lepšího než poslední místo v tabulce.  Začínalo to hodně připomínat loňský průběh soutěže, kdy jsme v prvních 5 kolech také nezískali ani bod.

Ty jsme získali a stejně jako loni, tak i letos doma proti FK SEKO Louny. V sobotu 26. 9. 2020 jsme vyhráli 4:0. Celou noc před zápasem v pátek pršelo a nepřestalo ani v sobotu dopoledne, kdy byl výkop.  Žádnému z mužstev se moc hrát nechtělo, protože hřiště bylo hodně podmáčené, ale hlavní rozhodčí Tereza Holakovská spolu se svými asistenty Jaroslavem Hádkem a Josefem Vnukem rozhodli, že trávník je způsobilý a udělali dobře. Střelcem zápasu byl autor 3 branek Jiří Vokoun a jednu přidal Ondřej Hamada. Po tomto utkání se rozhodl překvapivě ve funkci trenéra skončit Pavel Hoznédl. Překvapilo nás to, přáli jsme si, aby u mužstva zůstal, ale rozhodl se skončit. V osobním ale i tom trenérském životě mu přejeme všechno nejlepší.

Další 2 kola nás čekala venku. 7. kolo ve Slaném proti domácímu SK 3. 10. 2020. Po vítězství nad Louny jsme si věřili, ale co nás překvapilo a dnes už nevěříme, že to byla náhoda, zápas proti dalšímu Středočeskému celku řídil Petr Talpáš jehož nedávný výkon proti Rakovníku jsme již popsali, podrobili kritice a komise rozhodčích nám ho deleguje znova. Domácí měli v úvodu několik slibných šancí, ale využili až penaltu ve 14. minutě po faulu, na hranici velkého vápna, ale rozhodčí se nerozpakovali ukázat na značku pokutového kopu. Když ve 33. minutě Michal Obrtlík upravil na 2:0, tak to už to s námi dobře nevypadalo. Do 2. poločasu jsme vyběhli se 2 změnami a obraz hry se změnil Po hodině hry Miroslav Müller snížil na hlavou na 1:2 a byli jsme zpátky v utkání. Ke slovu se opět přihlásil hlavní rozhodčí Petr Talpáš, který měl měřítko už v 1. poločase zcela rozdílné, např., v udělování žlutých karet, kdy hned  v úvodu odpustil domácím červenou. Za tohoto stavu se to stupňovalo a bylo jasné, na čí je straně. Druhou žlutou kartou to odnesl Petr Stejskal a hlavně naše akce často končily nepochopitelným posuzováním zákroků v náš neprospěch. Domácí nakonec vedení 2:1 udrželi. Potvrdilo se, co napsal jeden z deníku, ¨Když píská Petr Talpáš, Štětí nevyhrává¨.  Po zápase neslušně ohodnotil výkon rozhodčích náš brankář Václav Sailer a rozhodčí mu dodatečně udělili červenou kartu. Škoda, že červenou neudělila komise rozhodčích i hlavnímu rozhodčímu. Náš brankář se unáhlil a s pocitem ublížení se nezachoval dle pravidel. Urážet rozhodčí se ale nemá a také za to vyfasoval pěknou porci zápasů, kdy se mezi 3 tyče nepostaví. Dnes, kdy se ukázalo, že komise rozhodčích nepracovala vždy nestranně a také byla rozpuštěna, tak  by stálo za to, přehodnotit tresty a případně udělit amnestii.

Po tomto utkání došlo k dalšímu rozhodnutí v souvislosti s Covidem a to že víkend 10. -11. 10. 2020 je pro fotbal letos tím posledním.  Do konce roku se zápasy odkládají a pokud to situace dovolí, tak se bude pokračovat v roce 2021. Bez brankáře, protože  Václav Sailer dostal za vyloučení ve Slaném stopku, jsme jeli 10. 10. 2020 do Chomutova k zápasu proti tamnímu FC. Adekvátní náhrada nebyla. Tomáš Kysela se těsně před začátkem sezóny rozhodl přestoupit do Lovosic. Navíc chyběl minule vyloučený Petr Stejskal.  Mezi 3 tyče se postavil Pavel Fary, ale ten by se raději viděl na hřišti jako hráč než jako brankář. Překvapili jsme ale dobrým výkonem, i když na druhou stranu, tak jak se utkání vyvíjelo, tak jsme promarnili velkou šanci místo 1 bodu přivést všechny 3. Ve 26. minutě zvyšoval po české uličce na 2:0 Jiří Vokoun a měli jsme našlápnutu k příjemnému překvapení. Přišla ale poslední pětiminutovka 1. půle a domácí po 2 našich zaváháním rychle srovnali na 2:2. Ještě že v 1. minutě nastavení ukázal velkou střeleckou pohotovost Miroslav Müller a stačil ještě před změnou stran vrátit našemu mužstvu vedení 3:2. Góly padaly i ve 2. části. Domácí brzy vyrovnali na 3:3. V 71. minutě získal vedení 4:3 našemu celku opět Miroslav Müller. Domácí odpověděli v 78. minutě gólem na 4:4. Když 6 minut před koncem dostal naše mužstvo do vedení 5:4 Jiří Vokoun, tak se zdálo, že přeci jenom dotáhneme utkání do vítězného konce. Nestalo se a 2 minuty před koncem srovnal na konečných 5:5 Vojtěch Kubík. Lépe domácím vyšly i pokutové kopy a získali tak ještě bod navíc.

Tím byla ukončena podzimní část soutěže. Získali jsme celkem 4 body a to znamená poslední 16. místo.